İstanbul
18 Mayıs, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  35.11
 • ALTIN
  2500.6
 • BIST
  10643.58
 • BTC
  66857.553$

STOPAJ VE KDV ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ KİRACIYA MI KİRALAYANA MI AİT OLUR?

23 Mayıs 2023, Salı 10:58

 

Stopaj ve KDV vergilerinin ödeme yükümlüsü, kiraya verendir. Fakat kiraya veren, karşılıklı anlaşma yaparak her zaman bu vergileri kiracıdan talep etme hakkına sahiptir. Vergilerin kimin tarafından ödeneceği konusunun çözümü vergi hukukunda değil, taraflar arasında kurulan kira ilişkisinden kaynaklı kira sözleşmesindedir.

Taraflar arasında düzenlenen kira sözleşmesinde, KDV’nin kiracı tarafından ayrıca ödeneceği açıkça kira sözleşmesinde belirtildiyse veya sözleşmede kira bedeli “KDV hariç” ibaresi ile belirtildiyse, kiracı kira bedelinin dışında KDV tutarı kadar bir meblağı daha kiraya verene ödemek zorundadır.

Burada kiracının ödeyeceği bu vergi olarak kabul edilmemekte olup kira borcunun bir kısmıdır. Kira sözleşmesinde kira bedelinin KDV dahil tutar olarak belirlendiğine ilişkin anlaşmanın yer alması veya bu konuda hiçbir anlaşmanın yer almaması halinde, kira bedelinin KDV tutarını da içerdiğini kabul etmek gerekmektedir. Bu nedenle bu gibi hallerde kiraya veren, kiracısından kira bedelinin dışında ayrıca bir ödeme talep edememekte olup yerleşik Yargıtay’ın içtihatları da bu yönde olduğu görülmektedir.

Avukat Gizem Gonce

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.